Helicobacter pylori

Strona główna E Schorzenia E Zakażenie bakterią helicobacter pylori

Bakterie Helicobacter pylori to bakterie o spiralnym kształcie, które są przystosowane do życia w ludzkim żołądku. Potrafią one zobojętnić kwaśne środowisko panujące w żołądku, dzięki wytwarzaniu ureazy, która zmienia nasze pH w żołądku z kwaśnego na bardziej zasadowe, co w konsekwencji ma zły wpływ na nasze zdrowie.

Kolejną niebezpieczną rzeczą, która ma związek z bakterią Helicobacter jest produkcja przez nią toksyn, które przyczyniają się do zaniku błony śluzowej żołądka. Bakteria Helicobacter pylori może spowodować w naszym organizmie nieodwracalne szkody.

bakteria helicobacter pylori leczenie, zakażenie bakterią helicobacter pylori objawy

Oprócz dość nieprzyjemnych dolegliwości ze strony górnego odcinka układu pokarmowego wywołuje ona także raka oraz przewlekły stan zapalny żołądka. Niekiedy zakażenie nie powoduje żadnych objawów i zagrożenia dla zdrowia, gdyż bakteria ta nie namnaża się w stopniu, który wpływałby na zaburzenie pH żołądka. Obecna nauka nie potrafi do końca odpowiedzieć, czemu tak się dzieje. Pojawiają się hipotezy, że duży wpływ na neutralizację negatywnego oddziaływania bakterii na układ pokarmowy może mieć prawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny i niezaburzona, naturalna flora bakteryjna, która jest w stanie poradzić sobie z atakującymi organizm bakteriami H. pylori.

Zakażenie Helicobacter pylori najczęściej następuje w dzieciństwie. Uważa się, że najczęstszą przyczyną zakażenia jest kontakt ze śliną nosiciela np. w czasie korzystania ze wspólnych naczyń, sztućców oraz dzielenia się posiłkami i napojami. Do czynników ryzyka należą złe warunki socjoekonomiczne, mieszkanie z większą liczbą osób, zamieszkiwanie w krajach rozwijających się, brak higieny (np. niemycie rąk po wyjściu z toalety), spożywanie nieumytych owoców i warzyw, picie nieprzegotowanej wody. Bakteria ta zagnieżdża się w żołądku, ale można ją również znaleźć na płytce nazębnej lub w kale.

Najwięcej osób zarażonych jest w krajach rozwijających się (nawet do 100% populacji). W Europie częstotliwość zakażeń waha się od 20 do 60% populacji. W Polsce częstość zakażenia jest wysoka, ocenia się ją na 60 – 80% całej populacji. Zakażenie H. pylori występuje jedynie u ludzi i jest niezwykle rozpowszechnione.

OBJAWY

Do najczęstszych objawów zakażenia Helicobacter pylori należą:

  • bóle brzucha, 
  • zgaga i odbijanie się, 
  • nudności i wzdęcia, 
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • podwyższona temperatura, 
  • spadek wagi, 
  • osłabienie organizmu. 
Jeżeli te objawy trwają dłuższy czas i mają charakter nawracający, możemy przypuszczać, że jesteśmy w grupie ryzyka i powinniśmy wykonać badania w kierunku Helicobacter pylori. Musimy pamiętać też o tym, że objawy, które mogą wskazywać na zakażenie bakterią, najczęściej pojawiają się okresowo, dlatego łatwo pomylić je ze zwykłą niestrawnością, zatruciem pokarmowym lub objawami przewlekłego stresu.

DIAGNOSTYKA HELICOBACTER PYLORI

Diagnostyka zakażenia może być inwazyjna lub nieinwazyjna. Testy mogą polegać na:

 

Badaniu histologicznym

podczas gastroskopii pobiera się wycinek błony śluzowej żołądka. Pobraną tkankę ocenia się pod kątem zmian zapalnych lub nowotworowych.

Badaniu oddechowym

oceniającym obecność mocznika w wydychanym powietrzu. Badanie jest wykonywane w laboratorium, bezbolesne, wiarygodne w ocenie zakażenia i wyleczenia.

Oznaczeniu antygenu bakterii w kale

badania dokonujemy poprzez prosty test, który można kupić w aptece bez recepty.

Oznaczeniu przeciwciał we krwi

metoda skuteczna przy ocenie zakażenia, ale nie wyleczenia, ponieważ przeciwciała mogą się utrzymywać w organizmie przez długi czas po wyleczeniu. Tego typu testy również można kupić w aptece.

LECZENIE ZAKAŻENIA HELICOBACTER PYLORI

Chcąc skutecznie wyleczyć Helicabacter pylori musimy zastosować leczenie skojarzone, które polega na połączeniu dwóch leków przeciwbakteryjnych (antybiotyków) oraz jednego leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego (inhibitorów pompy protonowej). Z leków przeciwdrobnoustrojowych najczęściej stosuje się: metronidazol, amoksycylinę, lub klarytromycynę, a z inhibitorów pompy protonowej np: omeprazol (np. Bioprazol), pantoprazol (np. Nolpaza).

Jeżeli chodzi o naturalne leczenie to duży potencjał w walce z Helicobacter pylori wykazują zioła i przyprawy takie jak imbir, kardamon, kolendra, rozmaryn, majeranek, oregano, cząber, szałwia, mięta, bazylia. Potencjalnie terapeutycznie mogą działać także czosnek, owoce dzikiej róży, lukrecja, nierafinowana oliwa z oliwek czy olej z nasion czarnej porzeczki.