WODOROWY TEST NA NIETOLERANCJĘ LAKTOZY WARSZAWA, GDAŃSK, POZNAŃ, ŁÓDŹ, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW

Strona główna E Badania E Test na nietolerancję laktozy
O nietolerancji laktozy możemy mówić, wtedy kiedy w organizmie występuje brak albo niedobór laktazy, czyli enzymu jelitowego rozkładającego cukier mleczny. Laktaza wytwarzana jest w największej ilości w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa, kiedy mleko jest podstawowym źródłem energii i składników odżywczych.
Po pewnym czasie, gdy nasza dieta zmienia się na bardziej bezmleczną, następuje zmniejszenie produkcji laktazy w organizmie. U niektórych osób zmiana ta jest nieznaczna i takie osoby mogą spożywać produkty mleczne bez żadnych większych zdrowotnych konsekwencji, natomiast u dużej części populacji występuje genetycznie uwarunkowane, które odpowiada za znaczne zmniejszanie się wydzielania laktazy. Takie osoby nie powinny spożywać produktów bogatych w laktozę.
badania na nietolerancję laktozy, testy na nietolerancję laktozy
Problem nietolerancji laktozy dotyka aż 80% osób dorosłych. Pocieszający jest fakt, że większość populacji Europy dobrze radzi sobie z rozkładem i wchłanianiem tego dwucukru, a to za sprawą mutacji, która rozpowszechniła się po Europie. Szacuje się, że około 30% dorosłych Polaków laktozy nie trawi wcale lub trawi ją nieefektywnie.

OBJAWY

Objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne i przypominają objawy wielu chorób przewodu pokarmowego, a zwłaszcza zespołu jelita drażliwego.
Do głównych objawów należą:

  • mdłości,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • kolki,
  • gazy.
Dolegliwości zależą w dużej mierze od ilości zjedzonych pokarmów, im więcej produktów z laktozą zostało spożytych, tym bardziej nasilone objawy. Problemy związane z nietolerancją laktozy mogą pojawić się nawet do kilku godzin po posiłku, dlatego często nie dostrzegamy związku między spożywaniem produktów mlecznych, a nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z wiekiem objawy mogą przybierać mocniejszą i częstszą formę.

W wykrywaniu nietolerancji laktozy wykorzystuje się wiele metod, niektóre są bardziej inwazyjne (endoskopia), niektóre mniej (testy oddechowe). Testy oddechowe należą do grupy tych najmniej inwazyjnych, poza tym są prostą, dokładną i szybką metodą sprawdzenia potencjalnej nietolerancji laktozy.

JAK PRZEBIEGA WODOROWY TEST ODDECHOWY NA NIETOLERANCJE LAKTOZY WARSZAWA?

Badanie polega na pobraniu próbek powietrza od pacjenta i umieszczeniu ich w specjalnym aparacie, który bada obecność wodoru w wydychanym powietrzu. Pierwsza próbka pobierana jest od pacjenta na czczo, po czym podaje się płyn zawierający laktozę i wykonuje dalsze pobrania w 20 ‐ 30 minutowych odstępach czasu. Badanie trwa do 2 godzin.

Wzrost stężenia wodoru w wydychanym powietrzu 20 ppm powyżej wartości bazowej oraz pojawienie się objawów, oba występujące po około 60min od rozpoczęcia badania uważa się za diagnozę nietolerancji jelitowej badanego czynnika. Z dużym prawdopodobieństwem wskazuje to na niedobór laktazy. Czasami u badanych osób stwierdza się wyjściowo podwyższone stężenie wodoru w wydychanym powietrzu w wyniku diety bogatobłonnikowej lub zespołu przerostu flory jelitowej, co należy wziąć pod uwagę w interpretacji wyników.

Przygotowanie do badania

Prawidłowe przygotowanie do testu jest bardzo ważne i zapewnia uzyskanie wiarygodnego wyniku. Nieprawidłowe przygotowanie powoduje, że wynik nie będzie miarodajny.
Do badania należy zgłosić się na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku). Można wypić szklankę wody mineralnej – niegazowanej, jeśli nie zawiera ona żadnych domieszek cukru lub innych dodatków smakowych.
  • Przyjmowanie antybiotyków, poddanie się zabiegom kolonoskopii, irygoskopii, fluoroskopii jelita cienkiego w okresie do4 tygodni przed testem może zniekształcić wynik badania,
  • kilka dni przed badaniem (do momentu jego wykonania) należy wstrzymać się z zażywaniem leków, takich jak: witaminy czy środki przeczyszczające,
  • dzień przed badaniem należy przestrzegać odpowiedniej diety – unikać warzyw wzdymających, takich jak: fasola, kapusta, cebula, por, warzywa marynowane, nie wolno pić mleka oraz soków owocowych,
  • ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekki i ubogi w błonnik pokarmowy,
  • należy wstrzymać się od palenia papierosów na wieczór w przeddzień badania oraz w dniu badania i podczas jego trwania,
  • przed testem należy dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język. Osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania.

Zalety

W porównaniu do wielu innych badań układu pokarmowego test wodorowo-metanowy przeprowadza się w wyjątkowo komfortowych warunkach. Pomimo możliwości uzyskania precyzyjnych wyników metoda ta jest bezpieczna i nieinwazyjna, nie powodując tym samym skutków ubocznych. Badanie SIBO nie wymaga skierowania od lekarza. Wyniki otrzymasz jeszcze tego samego dnia, w którym przeprowadzany był test. Dzięki temu jak najszybciej możesz zacząć dbać o swoje zdrowie, obserwując jego realną poprawę.
Zalety wodorowego testu na nietolerancje laktozy wykonywanego w naszym ośrodku:
  • jest prostą, bezpieczną i nieinwazyjną metodą badania przerostu flory bakteryjnej,
  • nie powoduje skutków ubocznych,
  • ze względu na wysoką czułość,
  • przewyższa inne metody nieinwazyjne,
  • wykonywany zarówno u dorosłych (w tym kobiet w ciąży oraz osób starszych), jak i u dzieci (powyżej 6 r.ż.),
  • wykonanie badania oraz uzyskanie,
  • wyników tego samego dnia, również w formie elektronicznej,
  • bez skierowania od lekarza