Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Strona główna E Schorzenia E Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka atakuje żołądek i dwunastnicę. Jej obecność objawia się silnym bólem w nadbrzuszu. Zdarza się, że nie daje żadnych objawów lub są one niecharakterystyczne, przez co część osób nie łączy swoich dolegliwości bezpośrednio z tą chorobą.

Choroba wrzodowa powoduje powstanie ubytku w kształcie krateru w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub jelit. Może też powstać w dolnej części przełyku, który bywa narażony na działanie kwasu żołądkowego. Ubytki powstające w ścianie żołądka lub dwunastnicy mają różną wielkość – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Wrzód żołądka może być głęboki na kilka lub kilkanaście milimetrów, a nawet przechodzić przez całą grubość ściany żołądka lub dwunastnicy powodując perforacje i obumieranie zdrowych komórek.
choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy
Choroba wrzodowa należy do jednych z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu trawiennego – dotyczy około 5-10% dorosłych osób. W przypadku wrzodów żołądka częstość zachorowań u obu płci jest zbliżona, natomiast na wrzody dwunastnicy mężczyźni zapadają dwa razy częściej niż kobiety. Dzieci również narażone są na chorobę wrzodową, która może dawać podobne objawy jak u osób dorosłych. Choroba wrzodowa może mieć wiele przyczyn.
Najczęściej za rozwój tego schorzenia odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Nawet 70% wrzodów żołądka i 75-90% wrzodów dwunastnicy to wynik obecności tej bakterii. Można się nią zarazić poprzez spożycie pokarmów. Nie zawsze jednak obecność tej bakterii oznacza od razu chorobę wrzodową. Inną przyczyną wrzodów jest nadmiar kwasu solnego, który może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Choroba wrzodowa może być również konsekwencją przewlekłego zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli bardzo popularnych w obecnych czasach preparatów przeciwbólowych. Leki te działają drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, a powstałe podrażnienia sprzyjają rozwojowi choroby wrzodowej.
Wrzody mogą się również tworzyć u osób, które mają uszkodzony układ pokarmowy, u których żółć cofa się z dwunastnicy do żołądka i w rezultacie uszkadza śluzówkę żołądka. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres i zła dieta są kolejnymi przyczynami powstawania i rozwijania się choroby wrzodowej w naszym układzie pokarmowym. Wystąpienie wrzodów często wynika z braku równowagi w całym przewodzie pokarmowym.

OBJAWY

U części chorych objawy są nieswoiste lub w ogóle nie występują, jednak u większości osób pojawiają się dolegliwości, takie jak:

  • ból na wysokości żołądka,
  • wymioty,
  • nudności,
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • odbijanie treści pokarmowej,
  • pieczenie w żołądku lub przełyku,
  • ból żołądka 1-2 godziny po posiłku,
  • ból poniżej mostka lub nad pępkiem,
  • zmęczenie,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • spadek masy ciała.
Nawet drobne, nieleczone nadżerki błony śluzowej mogą być niebezpieczne i prowadzić do powstawania dużych wrzodów, i w konsekwencji zmian nowotworowych w obrębie układu pokarmowego.

Główną metodą diagnozowania wrzodów żołądka jest gastroskopia – endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu można dokładnie przyjrzeć się błonie śluzowej żołądka, a także części dwunastnicy. Badanie to pozwala również wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori, a także pobrać wycinek śluzówki do analizy. Bakterię Helicobacter pylori można również wykryć za pomocą nieurazowego testu oddechowego, badania krwi i kału. Najbardziej czułymi narzędziami w diagnostyce Helicobacter pylori są gastroskopia i test oddechowy.

LECZENIE

Leczenie choroby wrzodowej opiera się głównie na wyeliminowaniu czynników, które ją powodują i pogłębiają. W większości przypadków oznacza to wyeliminowanie z żołądka bakterii Helicobacter pylori, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydzielania soku żołądkowego. Proces ten nazywa się eradykacją i zazwyczaj polega na skojarzeniowym leczeniu antybiotykami i lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego. W sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne może się okazać leczenie operacyjne, które polega na chirurgicznym usunięciu wrzodu wraz z fragmentem żołądka lub dwunastnicy.
Przy wrzodach żołądka leczenie naturalne opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia i nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być lekkostrawne, niskokaloryczne i niskotłuszczowe, Najlepiej spożywać potrawy gotowane i duszone. Powinniśmy unikać produktów pełnoziarnistych, makaronów, kasz, tłustego czerwonego mięsa, serów, roślin strączkowych oraz innych ciężkostrawnych produktów. Należy również zrezygnować z mocnej kawy i herbaty oraz ostrych i pikantnych przypraw. Posiłki powinny być niewielkie, lekkostrawne, spożywane często i regularnie, nawet 6 razy dziennie. Alkohol i papierosy powinny być całkowicie wyeliminowane z naszej codziennej rutyny.
Zioła mogą być również naszymi sprzymierzeńcami w leczeniu choroby wrzodowej. Badania wykazały, że takie zioła, jak kurze ziele, liść mącznicy lekarskiej, szałwia lekarska, ziele dziurawca oraz babka lancetowata mogą dobroczynnie wpływać na nasz układ pokarmowy. Pomocne może być picie dwa razy dziennie naparu z rumianku i kwiatów nagietka, jak również kurkumy i pieprzu.