Dysbioza jelitowa

Strona główna E Schorzenia E Dysbioza jelitowa

Co należy rozumieć przez pojęcie dysbioza?

Dysbioza to pojęcie opisujące zaburzenie w składzie mikroflory jelit (inaczej mikrobioty jelitowej), mogące prowadzić do rozwoju bardzo wielu chorób, zarówno na podłożu immunologicznym, jak i metabolicznym. Do schorzeń takich można zaliczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To jednak nie wszystko. Liczne badania naukowe dowodzą też, że dysbioza odgrywa kluczową rolę w powstawaniu chorób układowych takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, alergie oraz cukrzyca typu I. Przyczyną powstawania dysbiozy jest osłabienie organizmu w wyniku popularnego stosowania antybiotykoterapii i leczenia przeciwgrzybiczego.  Więcej o dysbiozie i jej skutkach dla organizmu przeczytasz tu: (link do rozwiniętego artukułu o dysbiozie i chorobach, które powstają na jej podłożu) .

Jak wygląda fizjologiczny skład mikroflory jelitowej?

Skład mikroflory jelitowej nieznacznie różni się u poszczególnych osób, ważne jest jednak, by stanowiły go mikroorganizmy dobroczynne dla organizmu takie jak: Bacteroidetes, Firmicutes, Actinobacteria, Proteobacteria i Verrucomicrobia. Fizjologicznie chronią one nasze jelita przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jakie są wskazania do wykonania badania dysbiozy?

Badanie to jest wskazane w przypadku stwierdzenia:

  • obecności nietolerancji pokarmowych IgG zależnych,
  • objawów alergicznych,
  • częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych,
  • zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
  • nieswoistych chorób zapalnych jelit,
  • zespołu jelita nadwrażliwego,
  • chorób zapalnych skóry.

Dodatkowo badanie dysbiozy możemy wykonać profilaktycznie w celu oceny własnej mikroflory jelitowej, zwłaszcza w przypadku przyjętej antybiotykoterapii.

Co oceniamy w profilu podstawowym dysbioza?

W badaniu tym oceniany jest stan mikroflory jelitowej, niestrawione resztki pokarmowe, kwasy żółciowe, elastaza trzustkowa, kalprotektyna, laktoferyna, α1-antytrypsyna i immunoglobulina wydzielnicza typu A. 

Jakie informacje uzyskasz po wykonaniu badania dysbioza – profil podstawowy?

Badanie przede wszystkim:

  • pozwala na sprawdzenie, czy dotyczy nas dysbioza jelitowa,
  • daje możliwość oceny ilości bakterii, niezbędnych dla utrzymania homeostazy organizmu.

Dzięki niemu możliwe jest:

  • wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych, fizjologicznie nieobecnych w przewodzie pokarmowym,
  • zdiagnozowanie grzybicy przewodu pokarmowego,
  • opracowanie odpowiedniej probiotykoterapii.

W jaki sposób wykonać badanie Dysbioza – profil podstawowy w naszym ośrodku?

W celu wykonania badania zamów je przez stronę internetową bądź skontaktuj się z nami telefonicznie. W ciągu dwóch dni roboczych od zamówienia otrzymasz pod wskazany adres zestaw do pobrania materiału. Przygotuj próbkę kału zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją. Po wykonaniu badania, jak najszybciej odeślij go do laboratorium. Kuriera zamówisz, kontaktując się z naszą infolinią.

Materiał do badania

Kał, dostarczony do analizy do 72h od pobrania.

Metoda badania

Ilościowy posiew mikrobiologiczny.

Przeciwwskazania do badania

  • trwająca antybiotykoterapia lub terapia przeciwgrzybicza,
  • antybiotykoterapia lub terapia przeciwgrzybicza zakończona do 3 tygodni przed wykonaniem badania.

Co zrobić, kiedy wynik badania wskazuje na dysbiozę?

Pierwszą czynnością po stwierdzeniu dysbiozy zazwyczaj jest odpowiednia modyfikacja diety, po konsultacji z lekarzem, ponieważ czasami istnieje konieczność podania leków regulujących metabolizm i działanie układu odpornościowego.

Zalety badania dysbioza – profil podstawowy, który dostępny jest w naszym ośrodku:

  1. wiarygodność– wynik opracowany przez doświadczoną kadrę diagnostów laboratoryjnych w wyspecjalizowanym laboratorium mikrobiologicznym i parazytologicznym. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu próbki podczas transportu minimalizujemy otrzymanie wyników o zaniżonej wartości diagnostycznej;
  2. kompleksowość – z przesłanego materiału wykonywanych jest wiele badań, co pozwala na uniknięcie wielokrotnego pobierania i przesyłania próbek do różnych laboratoriów;
  3. przejrzystość i łatwość zrozumienia dla pacjenta – dzięki obecności czytelnej interpretacji wyniku wraz z propozycją postępowania terapeutycznego.