WODOROWY TEST NA NIETOLERANCJĘ SORBITOLU WARSZAWA, GDAŃSK, POZNAŃ, ŁÓDŹ, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW

Strona główna E Badania E Test na nietolerancję sorbitolu

Sorbitol, inaczej E420 jest poliolem, czyli alkoholem cukrowym który należy do grupy związków wysokofermentujących, czyli tzw. FODMAP. Do grupy tych związków zalicza się również ksylitol, erytrytol oraz mannitol. Związki obecne w wielu produktach żywnościowych ale również lekach czy preparatach farmaceutycznych. Stanowią one alternatywę dla sacharozy i fruktozy, ponieważ mają niższą kaloryczność i niższy indeks glikemiczny. U osób z problemami żołądkowo jelitowymi (w szczególności IBS, czyli zespół jelita drażliwego, SIBO – przerost bakteryjny) może dojść do zaburzonego wchłaniania bądź nietolerancji sorbitolu, co objawia się różnymi problemami gastrycznymi.

Osoby z nietolerancją sorbitolu powinny szczególnie zwracać uwagę na skład spożywanej żywności, ponieważ często jest on dodawany do produktów takich jak guma do żucia, cukierki, pastylki na ból gardła, słodycze i wyroby niskocukrowe, o niskim indeksie glikemicznym. Jest również obecny naturalnie w owocach i warzywach takich jak morele, awokado,jeżyny, śliwki, jabłka, wiśnie czy bakłażany.

test na nietolerancję sorbitolu

OBJAWY

Objawy nietolerancji sorbitolu mogą być niespecyficzne i przypominać objawy wielu chorób takich jak np. zespół jelita drażliwego.

Do głównych objawów należą:

  • niestrawność,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunka,
  • przelewanie, kruczenie w brzuchu.

W badaniu nietolerancji sorbitolu wykorzystuje się testy oddechowe, które są prostą, dokładną i szybką metodą sprawdzenia potencjalnej nietolerancji polioli.

JAK PRZEBIEGA WODOROWY TEST ODDECHOWY NA NIETOLERANCJE SORBITOLU?

Badanie polega na pobraniu próbek powietrza od pacjenta i umieszczeniu ich w specjalnym analizatorze – Quintron Breathtracer, który bada obecność wodoru w wydychanym powietrzu. Pierwsza próbka pobierana jest od pacjenta na czczo, po czym podaje się roztwór zawierający sorbitol i wykonuje dalsze pobrania w 15 ‐ 30 minutowych odstępach czasu. Badanie trwa 2 godziny. U zdrowej osoby stężenie wodoru przy pierwszym pobraniu nie powinno przekraczać 10 ppm. W przypadku złej tolerancji sorbitolu zwiększa się poziom wydychanego wodoru oraz stężenie wzrasta o co najmniej 20 ppm od wartości początkowej. Pacjent w trakcie badania może również doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle brzucha, “jeżdżenie” w brzuchu, biegunka, wzdęcia.

Przygotowanie do badania

Właściwe przygotowanie do badania zapewni miarodajny wynik.

Do badania należy zgłosić się na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku). Można wypić szklankę wody mineralnej – niegazowanej, jeśli nie zawiera ona żadnych domieszek cukru lub innych dodatków smakowych.

  • Przyjmowanie antybiotyków, poddanie się zabiegom kolonoskopii, irygoskopii, fluoroskopii jelita cienkiego w okresie do4 tygodni przed testem może zniekształcić wynik badania,
  • kilka dni przed badaniem (do momentu jego wykonania) należy zrezygnować z zażywania leków, takich jak: aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające oraz preparatów witaminowych,
  • dzień przed badaniem należy przestrzegać odpowiedniej diety – unikać warzyw wzdymających, takich jak: fasola, kapusta, cebula, por, warzywa marynowane; nie wolno pić mleka oraz soków owocowych,
  • ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekki i ubogi w błonnik pokarmowy,
  • należy wstrzymać się od palenia papierosów na wieczór w przeddzień badania oraz w dniu badania i podczas jego trwania,
  • przed testem należy dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język. Osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania.

Zalety

W porównaniu do wielu innych badań układu pokarmowego test wodorowo-metanowy przeprowadza się w wyjątkowo komfortowych warunkach. Pomimo możliwości uzyskania precyzyjnych wyników metoda ta jest bezpieczna i nieinwazyjna, nie powodując tym samym skutków ubocznych. Badanie SIBO nie wymaga skierowania od lekarza. Wyniki otrzymasz jeszcze tego samego dnia, w którym przeprowadzany był test. Dzięki temu jak najszybciej możesz zacząć dbać o swoje zdrowie, obserwując jego realną poprawę.

Zalety wodorowego testu na nietolerancje sorbitolu wykonywanego w naszym ośrodku:

  • jest prostą, bezpieczną i nieinwazyjną metodą badania nietolerancji
  • nie powoduje skutków ubocznych,
  • ze względu na wysoką czułość przewyższa inne metody nieinwazyjne,
  • wykonywany zarówno u dorosłych (w tym kobiet w ciąży oraz osób starszych), jak i u dzieci (powyżej 6 r.ż.),
  • wykonanie badania oraz uzyskanie wyników tego samego dnia, również w formie elektronicznej
  • bez skierowania od lekarza